Интелект и пари – две категории, които често преплитат значението си, само за да се материализират под формата на корпоративен успех.
Понякога обаче под повърхността на постиженията се крие много повече.
Интелектът и парите не са достатъчни за постигането на големи успехи - те са само част от необходимите фрагменти за изграждане на качествен бизнес.
Това смята предприемачът Джим Кантрел, който в миналото е бил част от екипа на милиардера Илон Мъск, основал космическата компания SpaceX.
Кантрел споделя чрез публикация в платформата Quora, цитирана от Forbes, че „интелигентността е по-скоро инструмент, който помага да бъдете успешни, отколкото съставна част (от успеха), сам по себе си.”
Кантрел има богат опит като съветник на милиардери и технологични компании, както и чудесна представа за бизнес методите на Илон Мъск, което му помага да открои това, което е необходимо по пътя към успеха, пише CNBC.
Успехът, пише предприемачът, се уповава на „една проста формула”, която е базирана на три неща, с които изглежда хора, като Бил Гейтс, Марк Кюбан и Джеф Безос, са напълно съгласни:
1. Страст
Кантрел съветва да се занимавате с това, което ви носи най-много страст в живота. „Без страст, вашата работа няма как да бъде и вашата любов и така никога няма да бъдете най-добрия или по-добър от други, които действат, водени от страстта си”, пише той.
На подобно мнение са и други успешни хора. Съоснователят на Microsoft Бил Гейтс посочва в сесия въпроси и отговори на ABC.net, че човек е късметлия, ако открие, докато е млад, нещо, към което изпитва страст.
„Аз го направих, когато бях на 13 години. Открих компютрите и софтуера”, казва милиардерът.
1 трилион долара донесе 2017 г. на най-богатите в света
Милиардерите по света увеличиха богатството си с над 1 трилиона долара през 2017 година
Именно тази страст го кара да основе Microsoft – компания, която понастоящем струва над половин трилион долара. Нека припомним, че Гейтс е и вторият най-богат човек в света с нетно състояния в размер на 90.2 млрд. долара, по данни на Forbes.
2. Талант
„Правете нещо, в което по своята същност сте добри или имате талант за него”, пише Кантрел. Ако прекарате живота си във вършене на нещо трудно, в което не сте особено добър, то това ще ви изтика в неизгодна позиция спрямо другите, които вършат същата работа, но с необходимата капка талант, става ясно от съветите на предприемача.
Милиардерът Марк Кюбан също мисли по сходен начин. По думите му, талантът и усилията са това, което води до страстта. Мнението на Кюбан реално е приложимо във всички аспекти на живота, но конкретно при него талантът му се изразява в сферата на технологиите.
Когато печели първата си работна позиция след колежа, милиардерът започва сериозно да се занимава с технологиите, набързо откривайки, че го бива в това, споделя самият той чрез своя блог през 2012 г.
Колко пари са необходими на милионерите, за да са щастливи?
Отговорът на този въпрос потърсиха изследователи от Бизнес училището към Харвардския университет
В резултат на всичко това, Кюбан основава компанията за компютърни услуги MicroSolutions, която впоследствие продава на CompuServe през 1990 г. за 6 млн. долара.
„Когато сте добри в нещо, бъдете страстен и работете още по-здраво, за да бъдете най-добрия в това, което правите, и добрите неща ще се случат”, добавя Кюбан, чието състояние се оценява на 3.3 млрд. долара, по данни на Forbes.
3. Стойност
Може да имате най-добрата идея на света и да бъдете изключително ентусиазиран, но никой да не иска и да чуе за нея - тогава говорим за боклук, смята Кантрел.
„Направете нещо, което създава стойност и може да бъде продадено на пазара сега или в бъдеще”, съветва предприемачът.
„Иначе, ако създадете продукт или услуга, която е „самодостатъчна сама по себе си”, ако никой не я иска, то това няма да ви спечели състояние, нито да ви доведе до личен и професионален успех”, пише той.
Основателят на Amazon и най-богат човек в света Джеф Безос е пример за тази теория.
Най-богатият китаец за първи път има над 50 млрд. долара
Председателят на Tencent може да се похвали с нещо, което никой друг китаец не е постигал
Гигантът в електронната търговия се разраства толкова бързо, защото Безос предлага услуги, които потребителите намират за ценни.
Когато Amazon стартира, основната му дейност е свързана с онлайн продажба на книги. Скоро след това компанията добавя в портфолиото си музика и видео. Тогава Безос се обръща към потребителите, за да разбере какво очакват те от платформата.
“Списъкът, който дойде, беше невероятно дълъг”, казва Безос в интервю от 2016 г. В крайна сметка, милиардерът се вслушва в гласа на потребителите, а останалото е история.
profit.bg
Няма коментари:
Публикуване на коментар