петък, 2 февруари 2018 г.

Топ 5 идеи от “Богат татко, беден татко” на Робърт Кийосаки


ОТ ТОДОР ХРИСТОВ | УМЕНИЯ

Топ 5 идеи от “Богат татко, беден татко” на Робърт Кийосаки

Най-известната книга в света за финансова грамотност без всякакво съмнение е “Богат татко, беден татко” от Робърт Кийосаки. Това е увлекателна книга, която представя фундаментите на печелене и запазване на парите. И въпреки, че е написана през 1997г., книгата е актуална и в наши дни.

Всъщност, “Богат татко, беден татко” е написана като книга за родители, които да научат децата си на най-важните уроци за парите. На практика, родителите са най-важните учители на децата. Подзаглавието на книгата е “Уроците за парите, на които богатите учат децата си, а бедните и средната класа – не!” Работата е там обаче, че книгата е поне толкова полезна за самите родители, колкото и за децата им, и дори много повече!

Уроците за парите, анализирани подробно в “Богат татко, беден татко”, са:

Съобщение: Премини онлайн курс за успешни продажби и получи ценни знания + доживотен достъп + сертификат.

Богатите не работят за пари
Защо да се преподава финансова грамотност
Гледайте си своя собствен бизнес
Историята на данъците и мощта на корпорациите
Богатите си измислят пари
Работете за да учите, а не за пари
Описани по този начин, тези уроци звучат прекалено неясно и абстрактно. Ето защо е нужно човек да прочете задълбочено цялата книга и тогава ще разбере най-правилно какво точно има предвид Робърт Кийосаки във връзка с всеки един урок.

“Богат татко, беден татко” от Робърт Кийосаки е концептуална книга, която представя богатство от идеи. По-долу ще те насоча към Топ 5 на най-големите идеи на книгата, без претенцията, че те изчерпват всичко най-важно, което се съдържа в нея.

1. Да си богат е избор
Въпреки, че “Богат татко, беден татко” не започва точно с тази идея, тя прозира почти на всяка страница на книгата. Като всяко друго важно нещо в живота, и при печеленето на пари е нужно тотално себеотдаване, за да се превърне начинанието в успешно.

Робърт Кийосаки отбелязва, че за да започнеш да печелиш пари, първата стъпка е да имаш много силна вътрешна мотивация. Всеки иска да бъде богат или финансово независим, но когато опре до действия, не всеки е готов да поеме по този път – той изглежда твърде дълъг и труден…

Кийосаки казва:

“Повечето хора избират да не бъдат богати. За 90% от населението това е “прекалено голямо главоболие.”

За Робърт Кийосаки е важно човек да има дълбоки емоционални причини да бъде богат и съзнателно да направи този избор – да бъде богат. Ако човек няма силна причина, няма смисъл да опитва да стане богат. Работата по придобиването на финансова независимост ще му се струва непосилна.

Класация: Разгледай най-добрите книги за професионални умения и придобий нови знания и вдъхновение за твоя успех.

В тази връзка в “Богат татко, беден татко” Робърт Кийосаки отбелязва следното:

“Искам да бъда свободен да пътувам по света и да живея по начина, който ми е приятен. Искам когато това да стане възможно, да съм още млад. Искам просто да бъда свободен, да имам контрол върху времето и живота си. Искам парите да работят за мен.

Това са моите дълбоки, емоционални причини.”

Една от големите идеи на “Богат татко, беден татко” е именно идеята човек да избере и съзнателно да се посвети на своя финансов успех. Робърт Кийосаки смята, че човек трябва да реши от коя страна иска да бъде – от страната на богатите или от страната на бедните. За Кийосаки това е въпрос на личен избор.

2. С какъвто се събереш, такъв ставаш
В “Богат татко, беден татко” Робърт Кийосаки дебело подчертава, че когато става дума за отношението ни към парите, спечелването на пари и правилното им управление, за да бъдат запазени и умножени, от ключово значение е влиянието на околните и най-близки хора.

Неслучайно и заглавието на книгата е “Богат татко, беден татко”, както и целият сценарий се върти около двама бащи – беден и богат.

Бедният татко е биологичният баща на Кийосаки, възпитан в традиционните ценности “Учи много, за да си намериш работа в добра фирма”. Богатият татко от своя страна е бащата на най-добрия приятел на Кийосаки, който изповядва други ценности – “Учи много, за да разбереш как да инвестираш в правилни активи”. Разликата в двете гледни точки и очакванията на двамата към парите предопределя и финансовото им положение.

Ако някой е обкръжен от близки хора, подвластни на мисленето тип “Беден татко”, рано или късно и той ще започне да мисли като беден човек. И обратното, ако близките хора от обкръжението му разсъждават в стил “Богат татко”, неизбежно това ще се отрази и на неговото собствено мислене. С какъвто се събереш, такъв ставаш.

В “Богат татко, беден татко” Кийосаки казва:

“Не слушайте бедни или изплашени хора. Аз самият имам такива приятели и ги обичам много, но те са олицетворение на Страхливото пиле в реалния живот. Стане ли дума за пари, особено за инвестиции, и те извикват в един глас: “Небето пада!”

Разчитайте на тях да ви обяснят защо нещо не може да стане.”

3. Придобивай активи и печели от тях
За да стане човек богат, от най-голямо значение е да разбере правилно какво точно е “актив”, след което да започне да придобива именно такива активи и да печели от тях. Това е едно от най-важните послания на Кийосаки.

Истински активи са активите, които генерират паричен поток (доход). Това изчерпва в едно изречение цялата книга “Богат татко, беден татко”. 🙂

Проблемът, който Робърт Кийосаки констатира е, че повечето хора не са научени какво точно е “актив”. Това ги тласка да вземат редица погрешни финансови решения, сред които е това да се закупи например дом с дългосрочен (25-30 годишен) ипотечен кредит. За Кийосаки нито апартаментът (къщата), нито колата, нито последният модел телевизор не е актив. Защо ли? Ами защото тези неща не носят пари. Те само струват пари и е добре да се придобиват едва след като преди това има придобити активи, които носят парични потици и така да изплащат въпросните придобивки.

Неслучайно и главният урок на Кийосаки е, че богатите хора не работят за пари. Богатите по-скоро карат парите да работят за тях, като придобиват активи. Когато имат свободни пари (спечелени, спестени, взети назаем), богатите се оглеждат да инвестират в активи, които да им носят още пари.

А какво правят бедните и средната класа? Те не инвестират в активи, а купуват пасиви, за които си мислят, че са активи или просто харчат средствата си за неща, които не носят нови средства. В резултат на това бедните и хората от средната класа непрекъснато изпитват финансови затруднения и цял живот не успяват да слязат от омагьосаната въртележка на вечно недостигащите им пари.

Робърт Кийосаки пише следното в “Богат татко, беден татко”:

“Правило единствено:

Трябва да знаете разликата между активи и пасиви и да купувате само активи. Ако искате да бъдете богати, то е единственото, което трябва да знаете.”

Концепцията за придобиването на активи е толкова фундаментална, че се явява лайтмотив на цялата книга “Богат татко, беден татко”. Правилото на Кийосаки звучи абсурдно просто и именно поради това повечето хора дори не осъзнават колко е дълбоко.

4. Финансова грамотност
За да може някой да започне да печели пари и дори още по-важното – да съумее да ги запази и да ги накара да работят за него, той е изгубен без добро финансово образование. Финансовата грамотност е просто задължителна, но не всеки я търси, иска и се стреми да я получи.

За Робърт Кийосаки финансовата грамотност е едно от най-важните неща, за да се усвоят истинските уроци за парите. Неслучайно в “Богат татко, беден татко” той многократно набляга на факта, че тази финансова грамотност следва да се изгражда още в семейството, от детските години.

В книгата се цитира Богатия татко, който обичал да повтаря следното на двете деца – собственото му дете и малкия Робърт:

“Ако искате да забогатеете, трябва да бъдете финансово грамотни.”

За да е един възрастен човек уверен в своите финансови решения, той следва да има правилното отношение към парите, а това се изгражда още в ранна детска възраст. И разбира се, финансовата грамотност и образование е непрекъснат процес, който продължава цял живот, както продължава и образованието по много други важни теми.

И тук идва голямото противоречие. Образователната система не подготвя младите хора да са финансово грамотни. Тя набляга на четенето и заучаването на куп други неща, но когато стане дума за практични и близки до ежедневието на всеки решения, свързани с парите, тя не помага.

Ето още един цитат от книгата, свързан с важността на финансовата грамотност:

“Тъй като учениците завършват училище без да имат финансови умения, милиони образовани хора се справят с професията си успешно, но това не им спестява финансовите проблеми. Те започват да работят по-усърдно, но положението не се променя.

Това, което липсва в образованието им е не как да правят пари, а как да ги харчат – какво да направят, когато ги изкарат.

Ето това се нарича финансово умение – какво правите с парите си, след като ги изкарате, как пречите на хората да ви ги вземат, за колко време ги задържате и колко усилено работят парите ви за вас.”

В “Богат татко, беден татко” Робърт Кийосаки анализира основите на добрата финансова грамотност. Тя включва разбиране на базисни концепции по счетоводство (като например това какво точно са “активи” и какво – “пасиви”), инвестиции, разбиране на пазарите и право.

Една от големите идеи на “Богат татко, беден татко” е, че най-напред човек следва да инвестира в своето образование. В действителност, единственият реален актив, който някой може да има, е неговият ум.

5. Генериране на пасивен доход
Концепцията за генерирането на пасивен доход е още една ключова идея от “Богат татко, беден татко”. Тя е логично продължение на дълбокото убеждение на Робърт Кийосаки, че е необходимо да се инвестира в активи, които да генерират парични потоци.

Пасивният доход е доход, който някой генерира от свой актив, без да се налага да присъства или непрекъснато да участва в някаква дейност, за да го получава.

Именно идеята за пасивни доходи прави Кийосаки толкова скептичен спрямо възможностите за забогатяване на наемните служители. Наемните служители работят за пари, като продават времето си. Това значи, че възможностите им за приходи са силно лимитирани от времето, което продават на работодателя си. На практика, наемният служител ограничава своите приходи единствено до заплатата, която получава – физически този човек няма повече време, което да продаде, за да спечели повече пари.

Или, в подобна ситуация отсъства каквато и да е инвестиция в активи. Съответно парите от заплата бързо отиват за погасяване на сметки и наемният служител отново е безпаричен. Типичен сценарий за толкова много хора, нали?

В “Богат татко, беден татко” можем да открием следните думи:

“Финансовите затруднения често идват при тези, които цял живот работят за друг. Към края на своя трудов стаж те няма да имат нищо.”

За разлика от наемните служители, инвеститорите и ръководителите на бизнес имат повече варианти за генериране на пасивен доход.

Любимият начин за пасивен доход на Робърт Кийосаки е в придобиването на доходоносни недвижими имоти, които да се отдават под наем или след време да се продадат с печалба. Недвижимият имот е истински актив, който носи паричен поток.

Сред истинските активи, които носят пасивен доход Кийосаки включва недвижимите имоти, бизнеси, които не изискват присъствието му, различни форми на ценни книжа, хонорари от интелектуална собственост и всичко останало, което има стойност, носи доходи и за което има готов пазар. Участието в мултилевъл програми също е една отлична бизнес възможност за Кийосаки, в която човек първоначално да работи, а след това и да участва като инвеститор (в собствена мрежа от сътрудници).

Между другото, концепцията за пасивния доход и четирите възможности за неговото генериране (или не) е разгледана много подробно от Робърт Кийосаки в книгата му “Четирите потока на парите”.

В резюме
Книгата на Робърт Кийосаки “Богат татко, беден татко” предлага няколко много важни концепции за финансов успех. По-горе аз ти споделих петте най-важни идеи от книгата, но разбира се, това е моят личен списък.

Ако все още не си чел книгата, съветвам те да сториш това. Темата за парите е достатъчно важна, предполагам ще се съгласиш с това.

Няма коментари:

Публикуване на коментар