Изкуството да омайваш
Златното правило е „Накарайте събеседника да се хареса на себе си“
Професорът по психология Джак Шафър дълги години е бил специален агент на ФБР и е обучавал други агенти на техниката за влияние и убеждаване, които са немислими без наличието на лично обаяния. Според него има едно златно правило, което ни води към сърцето на всеки човек и ни дава възможност да го благоразположим. И то е: „Накарайте събеседника да се хареса на себе си“.
1. Направете грешка
Когато Джак Шафър чете лекция, той като че ли случайно прави някои грешки, например в произнасянето на някои думи и позволява на студентите си да го поправят. „Правя се, че съм смутен, благодаря им за тяхното внимание и поправям грешката си“ - казва Джак.
Три цели се постигат чрез този метод. Поправяйки преподавателя си, студентите се чувстват по-уверени. Започват да общуват по-свободно с наставника си. Те също си позволяват да допускат грешки.
Грешете, показвайте своята НЕидеалност, позволявайте на хората да ви поправят. И те ще са благоразположени към вас.
2. Поговорете с хората за тях самите
Прекалено сме заети със себе си и малко се интересуваме от хората, които срещаме по пътя си. Но за да им се харесате е нужно да се поинтересувате от тях искрено.
„Ще имате много повече нови приятели за два месеца, ако проявявате неподправен интерес към хората, отколкото за две години в опити да ги заинтересувате със себе си“.
Дейл Карнеги
„Когато хората говорят за себе си, все едно дали в личен разговор или в социалните мрежи, се задействат същите центрове за удоволствие в мозъка, които отговарят за вкусната храна или парите“.
Роберт Ли Холц
Интересувайте се от здравето, личния им живот, семейството, децата, мнението им по някои въпроси, за да предизвикате благоразположението на хората. Ще имате благодарността им, понякога неосъзната, но те ще искат да разговарят с вас отново и отново.
3. Направете им комплимент, цитирайки трето лице
Понякога преките комплименти звучат доста натрапчиво. Много хора не са готови да ги приемат и изпитват дискомфорт. В такива случаи и по-добре да използвате комплимент от името на трето лице.
4. Не забравяйте да изразите съпричастност или съчувствие
На всеки е приятно да знае, че го слушат внимателно и споделят емоциите му. Разбира се, ако човекът разказва, че е имал тежък ден, не е нужно да се отговаря: „О, ужас, бедният!“ Особено ако това е шефът ви.
Достатъчно е кажете: „Да, имали сте тежък ден. Случва се“. Ако човек разказва, че се е справил успешно с трудна задача, може да резюмирате така: „Май днес ви е ден. Това е прекрасно!“.
Трябва да убедим събеседника си, че споделяме неговите емоции и го разбираме.
5. Помолете за нещо
Спомнете си знаменитата фраза на Бенджамин Франклин: „Този, който веднъж ви е направил добро, охотно ще ви помогне отново повече, отколкото този, на когото сте помогнали“. Този феномен е известен като ефекта на Бенджамин Франклин. Човек, който е направил нещо добро за другия, израства в собствените си очи. Ако искате да се харесате на човека, по-добре е не вие да му предлагате услуга и помощ, а да го помолите той да окаже на вас такава.
6. Направете така, че събеседникът сам да се похвали
Тънка е границата между комплимента и угодничеството. Затова е по-добре да направите така, че събеседникът ви сам да се похвали. Например, някой ви разказва, че работил две денонощия без прекъсване, за да завърши даден проект. Можете да отвърнете: „Да, за това се изисква желязна воля“. Почти сигурно е, че човекът отсреща ще отговори нещо от сорта на: „Да, наложи се да се постарая, за да успея, но дадох всичко от себе си. Което си е вярно, вярно си е“.
Да накараш някого да се похвали сам си е висш пилотаж.
Практикувайте го често, на хората им харесва. И вие ще им станете симпатични.
Искате ли хората да ви харесат? Елементарно е - просто ги накарайте да се почувстват добре за и от себе си. Този фундаментален принцип действа безотказно, винаги и във всеки един случай.
Като се замисли човек, толкова е логично. Ако някой ви срещне и ви накара да се почувствате добре, вие ще го харесате и ще търсите всяка възможност да го срещнете отново, за да получите нова доза его-наркотик. За огромна жалост, този толкова мощен психологически инструмент се използва прекалено рядко, защото истината е, че хората са прекалено егоцентрични и напълно фокусирани върху себе си.
Нормалното ни социално поведение е да поставяме собствените си нужди преди тези на другите. Голямата ирония е, че хората на драго сърце биха удовлетворили тези нужди, само ако някой удовлетвори техните.
Но това вече сме ви го казвали многократно. Важното е, че сега ще ви предложим няколко лесни психологически техники, които ще ви помогнат да се фокусирате върху другия, да го накарате да се почувства добре и бързо-бързо да се влюби във вас (образно казано).
Големите три
Мозъците ни непрестанно сканират околната среда за приятелски или вражески сигнали. Хората, които излъчват заплаха, възприемаме като врагове, а хората, които не излъчват заплаха, възприемаме като приятели. Когато се срещате с хора, уверете се, че излъчвате правилните невербални сигнали, които няма да ви позиционират като враг. Трите основни приятелски сигнала са: повдигане на вежди, кимане с глава и усмивка.
Нека видим как точно действат...
Повдигането на вежди
Това е бързо движение, с което движите веждите си нагоре-надолу. Когато хората се срещат, те често несъзнателно правят тази мимика, с която показват на ответния, че не представляват заплаха. Въпреки че повдигането на вежди се вижда отдалеч, хората обикновено го правят, когато се приближат до другия. Опитайте да го направите следващия път, когато се запознаете с някого и наблюдавайте реакцията му.
Кимането с глава
Това движение представлява леко накланяне на главата наляво и надясно. То е първично послание, което означава, че не представлявате заплаха, защото излагате сънната си артерия, която, както знаем е жизненоважен орган, повредата на който, би причинила мигновена смърт. С две думи, излагате слабото си място незащитено пред другия, съответно му имате доверие.
Усмивката
Усмивката носи едно универсално послание: „Харесвам те". Когато се усмихвате на другия, той трудно би могъл да не отвърне. Знаете ли, че усмивката кара известно количество ендорфин да се освободи в мозъка, което автоматично създава усещането за удоволствие. С други думи, когато се усмихвате, вие започвате да се чувствате добре в кожата си. Видят ли ви, хората също започват да се усмихват и това започва да ги кара и те да се чувстват добре.
Фрази на съчувствие
Т. нар. фрази на съчувствие запазват фокуса върху другия човек. Обикновено, хората се интересуват предимно от себе си и започват да се чувстват добре, когато другите ги направят център на внимание.
Фразите на съчувствие улавят вербалното послание, физическото състояние и емоциите на даден човек и чрез използването на паралелен език, ги отнасят отново към него. Но се старайте да избягвате повтарянето на думите на другия. Папагалското повтаряне звучи някак снизходително и понякога подценяващо другия.
Основната формула в конструкцията на фразите на съчувствие е „Значи ти..". Това словосъчетание оставя фокуса върху другия човек, а не върху вас.
Ние автоматично сме готови да кажем нещо, което обикновено означава: „Знам как се чувстваш". Тогава отсрещният човек автоматично започва да си мисли: „Не, не знаеш как се чувствам, защото не си аз." Основната формула прави така, че фокусът на внимание е човека, с когото говорите.
Пример 1
Иван: Бях много зает тази седмица.
Петър: Значи, нямаше много свободно време през последните пет дена?
Понякога основната формула на фразите на съчувствие може да бъде завоелирана в самия контекст, като „Значи ти.." би могло да изпадне.
Пример 2
Иван: Бях много зает тази седмица.
Петър: Свободното време е било кът през последните няколко дена, а?
Ласкателство
Най-ефективният начин да поласкаете даден човек е да го оставите да се ласкае сам. Тази техника елиминира проблема с неискреността, когато се опитвате да направите комплимент. Когато хората сами се хвалят искреността остава без съмнение, а, бъдете сигурни,
Ласкателство
Най-ефективният начин да поласкаете даден човек е да го оставите да се ласкае сам. Тази техника елиминира проблема с неискреността, когато се опитвате да направите комплимент. Когато хората сами се хвалят искреността остава без съмнение, а, бъдете сигурни, хората рядко ще пропуснат шанса да се похвалят. Помислете върху следните примери:
Пример 1
Иван: Как успяваш да поддържаш такава форма с тази натоварена програма?
Пример 2
Виктория: Не съм срещала нито един човек, който да се е оплакал от готвенето ти.
Молба за помощ
Бен Франклин е открил, че когато помолил един колега за услуга, той започнал да го харесва повече, колкото когато не го бил молил. Това явление е известно като Ефектът Бен Франклин.
На първо четене, това изглежда доста противоречиво. Защото, когато искате даден човек да ви направи услуга, вие си мислите, че ще харесате този човек повече, заради направената услуга. Това обаче не е точно така.
Истината е, че когато човек прави услуга някому, той започва да се гордее със себе си и да се чувства добре. А, както вече повторихме, Златното Правило гласи: „Направи така, че човекът да се почувства добре със себе си и той ще те хареса."
Да поискате помощ изобщо не се отнася само до вас. Всичко се свежда до човека, от когото искате помощта. Но не се осланяйте прекалено много на това правило, защото, както Бен Франклин е казал: „Гостите, точно като рибата, започват да миришат след три дена." (както и хората, които непрекъснато искат услуги).
В крайна сметка, това хората да ви харесат изобщо не е сложно. Просто следвайте Златното Правило. Трудното, всъщност, е да го следвате, защото то гласи да се откажете от собственото си его, в името на чуждото.
Поласкайте егото на човека или му кажете че е голяма бизнес акула и той е ваш ,може да искате каквото искате.
манипулацията между мъжете и жените...
"Можете ли да контролирате човек, който се поддава на ласкателства?
Много лесно. Както вече ти казах, ласкателството е едно от основните средства, които можеш да използваш, за да накараш един човек да се носи по течението.
На каква възраст хората са най-податливи на ласкателства?
Възрастта няма нищо общо с податливостта на хората към ласкателства. Те отговарят на него по един или друг начин от момента, в който станат съзнателни същества, до деня, в който умрат.
В какво трябва да се целим, за да поласкаем една жена най-лесно?
В суетата й. Кажи на една жена, че е красива или че дрехите й стоят добре и готово.
В какво трябва да се целим, за да поласкаем един мъж най-лесно?
В егоцентризма с главно Е! Кажете на един мъж, че има силно тяло като Херкулес или че е голяма бизнес акула и той ще замърка като котка и ще се усмихне като опосум! След това занеш сам какво следва.
Такива ли са всички мъже?
О, не. Двама на сто държат егото си под такъв строг контрол, че и един експерт по ласкателствата не би могъл да им влезе под кожата дори с помощта на касапски нож.
Как използва ласкателството една хитра жена, за да привлече мъжете?
За Бога, човече, да ти го нарисувам ли? Нямаш ли въображение?
Имам си достатъчно въображение, Ваше Величество, но си мисля за горките глупаци, които трябва да разберат техниката, която Вие прилагате и чрез която могат да бъдат увлечени чрез силата на ласкателството към навика да се носят по течението. Така че продължете и ми разкажете как една жена може да хване в мрежите си богат, и да допуснем, умен мъж?
Това е дяволски трик, способен да изкуши много жени, но след като ми задаваш въпроса, съм длъжен да ти отговоря. Жените могат да упражняват влияние върху мъжете чрез техника, която включва на първо място способността да придават на гласа си една особена нотка като гукане или умилкване и второ – като гледат през полупритворените си клепачи. Заедно с ласкателството тези техники постигат хипнотично въздействие върху мъжете.
В това ли се състои цялото изкуство на ласкателството?
Не, в това се състои само техниката. След това идва мотивът, използван от жената като примамка. Жените, за които вероятно си мислиш, никога не продават на мъжете себе си или нещо, което могат да им дадат. Те им продават тяхното собствено его!
Това ли е всичко, което жените използват, за да поласкаят един мъж?
Това е най-ефективният начин. Той работи там, където сексапилът не действа!
Започвам да мисля, че големите, умни и силни мъже могат да бъдат завързани и манипулирани с помощта на ласкателството, все едно са от глина. Възможно ли е това?
Дали е възможно? Това се случва всяка минута от денонощието. Нещо повече: освен ако мъжът е от хората, които не се носят по течението, колкото по-силен става той, толкова повече налапва въдицата, попадне ли на ласкателен експерт".
Отговор за нахални
Зачем вы ходите в дорогой салон? Я Вас знаю, вы работаете официанткой в соседнем ресторанчике, неужели зарплата прислуги позволяет Вам посещать такие салоны? — с долей неприкрытого сарказма ухмыльнулась дамочка.
— Знаете что, уважаемая — ответила девушка, я работаю официанткой, потому что хочу зарабатывать сама, мой отец владелец сети автосалонов по городу, но это не значит, что я должна сидеть у него на шее всю жизнь. И лучше бы вы следили за своим мужем, который приходит к нам в ресторан, и жалуется на то, что у него отвратительна жена, которая ему порядком надоела.